Kovą prasidėjo intensyvus projektų ir stipendijų finansavimo tvarkos tobulinimo procesas, besiruošiant 2025-ųjų konkursų ciklui. Lietuvos kultūros tarybos narių susirinkimas strateginiame posėdyje svarstė konsultacijų su visuomene metu pateiktus kultūros bendruomenės siūlymus dėl gairių ir programų pokyčių, kartu įtraukiant ir svarstymus dėl stipendijų finansavimo tvarkos. Kitą svarstymų dalį sudarė per metus sukaupti probleminiai aspektai, pastebėti pačių Tarybos narių arba ekspertų. Sutarti siūlymai bus teikiami svarstyti Kultūros ministerijos politinei komandai ir Lietuvos kultūros ir meno tarybai prie Kultūros ministerijos.
Lietuvos kultūros tarybos narių susirinkimas. Vytenio Budrio nuotrauka.
Dėl dalies finansavimo korekcijų sutarta vienbalsiai ir greitai, kiti siūlymai iššaukė diskusijas ir alternatyvius sprendimus, dar vienas pluoštas daugumos pritarimo nesulaukė. Gana nemaža kultūros bendruomenės narių siūlymų dalis buvo susijusi su lūkesčiais, kurie apskritai peržengia Lietuvos kultūros tarybos kompetencijų ir įgaliojimų ribas, pavyzdžiui, didinti x programos biudžetą, rengti atskirus konkursus nevyriausybinių ir biudžetinių organizacijų paraiškoms ir pan.
Jūratė Katinaitė, Rita Valiukonytė ir Dainius Vaitiekūnas. Vytenio Budrio nuotrauka.
„Nepaisant to, kad Taryba aptarė apie 30 skirtingo kalibro siūlymų, esminis pokytis, kurio būtina siekti, yra bendro Lietuvos kultūros tarybos biudžeto finansavimui didinimas. Šį klausimą ketiname artimiausiu metu aptarti su kultūros ministru ir jo politine komanda, esame įsipareigoję ir Kultūros ministerijos Lietuvos kultūros ir meno tarybai pateikti biudžeto indeksavimo scenarijų, pristatyti skirtingų programų lėšų dinamiką, poreikius ir kitą analitiką,“ – teigė pirmininkė Asta Pakarklytė.
Pirmininkė Asta Pakarklytė. Vytenio Budrio nuotrauka.
Posėdyje aktyviai diskutuota dėl stipendijų trukmės, konkursų kalendoriaus, pradedančiojo kūrėjo apibrėžimo, mobilumo stipendijų paskirties ir ribojimo turėti kitų lėšų stipendijos veiklai. Organizacijų programų dalyje svarstyti vertinimo kriterijai, pareiškėjų tipų ribojimai atskirose programose, meno sričių sistemos pokyčiai ir kiti aspektai. Tarp perspektyvių, tolimesnių diskusijų ir didesnės laiko distancijos reikalaujančių pasiūlymų galima įvardyti strateginę leidyklų finansavimo programą arba stipendijų priemonę „Tolygios kultūrinės raidos“ kontekste, kurias galėtų vertinti Regioninės kultūros tarybos.
Rolandas Palekas, Elzė Gudavičiūtė-Puskunigė. Vytenio Budrio nuotrauka.
Lietuvos kultūros tarybą sudaro: pirmininkė, muzikologė Asta Pakarklytė, tautinių mažumų (bendrijų) atstovas Dainius Babilas, aktorė dr. Elzė Gudavičiūtė-Puskunigė, teatro kritikas Vaidas Jauniškis, muzikologė Jūratė Katinaitė, istorikas dr. Rimvydas Laužikas, skulptorius ir kino kūrėjas Deimantas Virgilijus Narkevičius, architektas Rolandas Palekas, literatūrologas dr. Dainius Vaitiekūnas, kultūros vadybininkė Rita Valiukonytė, etnologė dr. Aušra Žičkienė.