Programos „Autorių teisių ir gretutinių teisių apsauga“ apžvalga 2018–2024 m.

2025 m. balandžio 29 d.

Tyrimo tikslas: išsiaiškinti nuo 2018 m. Lietuvos kultūros tarybos administruojamos programos „Autorių teisių ir gretutinių teisių apsauga“ skirto finansavimo efektyvumą, ištirti finansuotų veiklų, kultūros ir meno sričių įvairovę, pasiektų rezultatų tvarumą ir poveikį, pateikti pasiūlymus dėl pokyčių šios programos įgyvendinimui ateityje.

Programos „Autorių teisių ir gretutinių teisių apsauga“ vertinimo metu nagrinėti 2018–2024 m. (per 2020 m. Covid-19 pandemiją finansavimas nebuvo skirtas) finansuoti 145 projektai, kuriuos įgyvendino 82 organizacijos (į tyrimą nebuvo įtraukti „Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos“ 66 kūrybinės veiklos ir 18 Ukrainos palaikymo projektų). Šiems projektams skirta apie 2,3 mln. eurų. Tyrimo metu projektai buvo vertinti pagal tai, kiek atitinka programos tikslą ir finansuojamas veiklas, kaip įgyvendino savo iškeltus tikslus ir planuotus rezultatus, koks sukurtų produktų ir paslaugų pasiekiamumas.

Išvados:

  • Nuo programos administravimo pradžios 2018 m. Lietuvos kultūros taryboje, joje egzistavo 14 skirtingų finansuojamų veiklų. Išsiaiškinta, kad apie 60 % finansuotų projektų vykdė veiklas, susijusias su skaitmeninių platformų vystymu, mokytojų ir bibliotekininkų kvalifikacijos kėlimu bei socialinės reklamos kūrimu autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos tema.
  • Paminėtina, kad 2024 m. didelio aktyvumo sulaukė nauja veikla – „Skaitmeninių leidinių prieinamais formatais leidyba, siekiant didinti skaitmeninių formatų įvairovę ir prieigą prie legalaus skaitmeninio turinio, taip mažinant žmonių su negalia informacinę atskirtį“.
  • Vertinant projektus pagal sritis, didžiausio finansavimo sulaukė kino ir muzikos sritys, kurių pagrindinės veiklos dažniau yra susijusios su platformų vystymu, socialine reklama bei mokytojų kvalifikacijos kėlimu ar edukacinės medžiagos rengimu.
  • Tyrimo metu nustatyta, kad dauguma projektų įgyvendino savo iškeltus tikslus, jų metu sukurtų paslaugų ar produktų rezultatai yra pasiekiami (pasiekiamos socialinės reklamos, veikiančios platformos ir pan.).

Tyrimą atliko: Lietuvos kultūros tarybos Stebėsenos ir analizės skyriaus vyresnysis analitikas Martynas Tininis ir analitikas Gytis Straševičius.

Tyrimo vadovė: Lietuvos kultūros tarybos Stebėsenos ir analizės skyriaus vedėja Radvilė Maskuliūnaitė.

Tyrimo metai: 2025.

Tyrimo pristatymas: skaidrės.

Tyrimo ataskaita: rengiama, bus paviešinta iki 2025 m. III ketv.

Originalus šaltinis: Lietuvos kultūros taryba.

Grįžti
Informacija atnaujinta:

Sužinokite pirmieji

Prenumeruokite naujienlaiškį ir gaukite svarbiausią informaciją apie Lietuvos kultūros tarybos finansavimą, renginius ir kultūros situaciją Lietuvoje!