PagrindinisNaujienos

Naujienos

Venecijos architektūros bienalėje atidarytas Baltijos paviljonas

2016 m. gegužės 30 d.
Venecijos architektūros bienalėje atidarytas Baltijos paviljonas

Savaitgalį prasidėjo 15-oji Venecijos architektūros bienalė. Paroda duris atvėrė gegužės 26–27 d., žiniasklaidai skirtomis dienomis, o nuo 28 d. – atvira lankytojams. Pirmą kartą architektūros bienalėje dalyvaujanti Lietuva šiemet pristatoma kartu su Latvija ir Estija „Baltijos paviljone“.

Tokia jungtinė šalių prisistatymo forma nėra itin įprasta šioje tarptautinėje parodoje, greta būtų galima išskirti tik nuolatinį Šiaurės šalių paviljoną. Todėl bendradarbiaujančių šalių kultūros ministrai ir ambasadų atstovai buvo pagerbti kvietimu susitikti su Venecijos bienalės prezidentu Paolo Baratta. Susitikime dalyvavo Estijos kultūros ministras Indrekas Saaras, Latvijos kultūros ministrė Dace Melbārde, šių šalių ambasadoriai, o Lietuvai atstovavo Lietuvos kultūros tarybos pirmininkė Daina Urbanavičienė ir kultūros atašė Italijoje Julija Reklaitė.

Susitikimo dalyviai (iš kairės): Estijos ambassadorė Italijoje Celia Kuningas-Saagpakk, Latvijos kultūros ministrė Dace Melbārde, Venecijos bienalės prezidentas Paolo Baratta, Estijos kultūros ministras Indrekas Saaras, Lietuvai atstovavo Lietuvos kultūros tarybos pirmininkė Daina Urbanavičienė ir kultūros atašė Italijoje Julija Reklaitė. (Veronikos Valk nuotrauka)

Susitikimo metu Paolo Baratta kalbėjo apie architektūros vaidmenį besikeičiančiame pasaulyje, įvardydamas ją kaip civilizacijos ir mąstymo ženklus aplinkoje. Bienalės prezidentas gyrė Baltijos šalių architektūros formas ir kokybinę raidą pastaraisiais dešimtmečiais. Be to, pasidžiaugė sėkmingais lietuvių režisierių Eimunto Nekrošiaus ir Oskaro Koršunovo spektaklių pristatymais teatro bienalėje. Susitikime taip pat aptartos tolimesnės Baltijos šalių bendradarbiavimo bienalėje pristatant bendrą paviljoną perspektyvos ir jaunimo skatinimo programos. Baltijos šalių vardu Estijos kultūros ministras pasidžiaugė sėkmingu regioniniu bendradarbiavimu pristatant „Baltijos paviljoną“ artėjančių visų trijų valstybių atkūrimo šimtmečių fone.

Pasak Lietuvos kultūros tarybos pirmininkės Dainos Urbanavičienės, susitikimo metu Baltijos šalims buvo parodytas išskirtinis dėmesys. „Lietuvos dalyvavimas „Baltijos paviljone“ – pirmasis prisistatymas Venecijos architektūros bienalėje. Labai simboliška, kad visos trys šalys dalyvauja kartu. Architektūra – integrali, tarpdisciplininė, geriausią komunikacinę erdvę turinti meno sritis, besiremianti aukščiausio lygio darnaus vystymosi, technoliginiais ir techniniais pasiekimais, sauganti paveldą ir gamtą“, – teigia Daina Urbanavičienė.

Penktadienio vakarą įvykęs „Baltijos paviljono“ atidarymas taip pat sulaukė nemažai dėmesio. Jame dalyvavo ir sveikinimo žodį tarė visų trijų šalių kultūros ministrai. Lietuvos kultūros ministras Šarūnas Birutis pažymėjo, kad ši ekspozicija – puikaus bendro darbo pavyzdys, kuriantis stiprų sinerginį efektą.

„Baltijos paviljono“ ekspozicija. David Grandorge nuotrauka.

Konkursus visose trijose šalyse laimėję „Baltijos paviljono“ autoriai teigia, kad kintantis Baltijos šalių apibrėžimas yra dvilypis reiškinys: žvelgiant iš išorės nekyla abejonių, kad tai yra vientisas regionas, o iš vidaus dažnai regimos trijų atskirų tapatybių paieškos. Tad šis projektas yra bandymas susieti tarpusavyje priešingas koncepcijas, analizuojant Baltijos valstybių sanglaudą per santykį su platesniu kontekstu. „Baltijos paviljone“ galima išvysti Baltijos regione ankstyvą 2015 ir 2016 m. pavasarį keliavusių fotografų nuotraukas, kuriose subjektyviai fiksuojamos jungtys tarp pramonės sričių, žmogaus suformuotų kraštovaizdžių ir išteklių bei pramoninių atliekų srautų. Pastatai ekspozicijoje tiriami susiejant juos su sudėtingais išteklių srautais, reikalingais statusui išsaugoti – tai leidžia juos suvokti ne kaip vienetinius baigtinius produktus, o kaip inertiškus erdvinius scenarijus.

Paroda Venecijos sporto rūmuose „Giobatta Gianquinto“, esančiuose greta pagrindinės bienalės ekspozicijų erdvės – Arsenalo, veiks iki lapkričio pabaigos.

 

„Baltijos paviljonas“ Venecijoje pristatomas finansuojant Lietuvos kultūros tarybai ir Lietuvos kultūros ministerijai bei Lietuvos kultūros institutui, Latvijos Respublikos kultūros ministerijai, Estijos Respublikos kultūros ministerijai ir „Estonian Cultural Endowment“ fondui.

Kuratoriai: Kārlis Bērziņš, Jurga Daubaraitė, Petras Išora, Ona Lozuraitytė, Niklāvs Paegle, Dagnija Smilga, Johan Tali, Laila Zariņa, Jonas Žukauskas

Komisarai: Raul Järg (EE), Jānis Dripe (LV), Ona Lozuraitytė (LT), Jonas Žukauskas (LT)

Rengėjai: Architektūros fondas, Estijos architektūros centras

Partneriai: Šiuolaikinio meno centras, Vilnius, „Center for Contemporary Arts, Estonia“, Talinas, „The Latvian Centre for Contemporary Art“, Ryga

Vieta: „Palasport Giobatta Gianquinto (Palasport Arsenale)“, Calle San Biagio 2132 Castello – Venecija

 

Daugiau informacijos:

balticpavilion.eu

www.facebook.com/thebalticpavilion

www.instagram.com/balticpavilion« Atgal
Struktūra ir kontaktaiAsmens duomenų apsaugaTeisinė informacijaVeiklos sritysKorupcijos prevencijaAdministracinė informacijaPaslaugosNuorodos