PagrindinisNaujienos

Naujienos

LKT pradeda bendradarbiavimą su Norvegijos menų ir kultūros institucija

2024 m. kovo 29 d.
LKT pradeda bendradarbiavimą su Norvegijos menų ir kultūros institucijR. Stepanovaitė, A. Pakarklytė, V. Budrio nuotr.

Lietuvos kultūros taryba (LKT) pradėjo bendradarbiavimą su Norvegijos menų ir kultūros institucija (angl. Arts and Culture Norway) (NMKI). Planuojama dirbti individualių menininkų būklės ir kultūros regionuose stiprinimo temomis. Praėjusią savaitę įvyko du nuotoliniai komandų susitikimai. Numatyta, kad metų eigoje įvyks šalių delegacijų vizitai į Vilnių ir Trondheimą Norvegijoje. Su Norvegijos atstovais Lietuvos kultūros bendruomenė galės susipažinti šių metų gegužę vyksiančiame kasmetiniame Lietuvos kultūros tarybos forume. 

Pirmajame nuotoliniame susitikime Norvegijos menų ir kultūros institucijos atstovai – Tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyr. patarėja Thea Breivik, Meno ekonomikos ir inovacijų skyriaus vadovas Sverre Fossen ir stipendijų programų kuratorius Ken Stebergløkken – pristatė Norvegijos politinius, socialinius, ekonominius ir geografinius aspektus ir organizacijos veiklą mūsų komandai. Antrajame susitikime LKT pirmininkė Asta Pakarklytė kartu su administracijos direktore Rūta Stepanovaite pristatė Lietuvą ir Tarybos veikimo modelį norvegams.  

Norvegijos menų taryba, dabar besivadinanti Menų ir kultūros institucija, buvo įkurta 1965 m. Ji įgyvendina Norvegijos kultūros politiką, veikia „pagarbaus atstumo“ principu ir finansuoja kultūros ir meno raidą šalyje. NMKI administruoja Norvegijos kultūros fondą, Valstybės stipendijų menininkams priemonę, Audiovizualinį fondą. 2023 m. NMKI biudžetas buvo 190 mln. eurų, bendras nacionalinis biudžetas kultūrai 2,1 mlrd. eurų. Finansavimą gavo iki 10 % individualių kūrėjų paraiškų, iš viso buvo pateikta 11 000 paraiškų stipendijoms. Skaičiuojama, kad menininkų šalyje gali būti apie 30 000. Institucija turi du padalinius Osle ir Trondheime, juose dirba apie 150 žmonių.  

2024 m. LKT biudžetas yra 22,7 mln. eurų, bendras šalies biudžetas kultūrai 431,2 mln. eurų. Individualių kūrėjų iniciatyvų finansavimo intensyvumas yra apie 40 %. 2022 m. Savivaldybių kultūros indekso duomenimis, Lietuvoje kultūros srityje veikia apie 8 000 organizacijų ir daugiau nei 11 000 kūrėjų. Tarybą sudaro 10 narių ir pirmininkė, organizacijoje dirba 32 administracijos darbuotojai. Prie LKT veiklos prisideda apie 200 ekspertų, esančių duomenų bazėje, kurie vertina pateiktas paraiškas ir teikia projektų finansavimo siūlymus Tarybai. 

„Norvegijos menų ir kultūros institucijos ir Lietuvos kultūros tarybos veikimo modeliai panašūs. Organizacijos atrankos būdu skiria finansavimą kultūros ir meno projektams, galutinį sprendimą priima Tarybų narių susirinkimai. Vis dėlto, Norvegija būdama turtingiausių pasaulio šalių dešimtuke, o NMKI administruodama 7 kartus didesnį biudžetą nei LKT, susiduria su panašiais iššūkiais. Pavyzdžiui, geografiniai atstumai tarp savivaldybių neleidžia užtikrinti tolygios kultūrinės raidos, diskusiniu klausimu išlieka kūrėjų priklausomybė nuo viešųjų finansavimo priemonių ir atitinkamai kūrybos laisvė. Norvegų kolegų pavyzdys rodo, kad priimant sprendimus dėl finansavimo koncentruojamasi tik į potencialiausius kūrėjus ir jų palaikymą maksimaliai ilgus kūrybinius laikotarpius, kai LKT stipendijų individualiai kūrybai konkursuose finansavimą gauna kas antra paraiška, tačiau gerokai trumpesniems laikotarpiams. Dėkojame Norvegijos komandai už pirmuosius pažintinius susitikimus. Nekantraujame susitikti gyvai ir dalintis patirtimi ir gerosiomis praktikomis“, – teigia Rūta Stepanovaitė. 

Dvišalis bendradarbiavimas kultūros srityje yra vykdomas Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo lėšomis. Programos partnerė Lietuvoje – LR kultūros ministerija. 

             

 

Išsamiau apie Norvegijos menų ir kultūros instituciją: https://www.kulturdirektoratet.no/english « Atgal
Struktūra ir kontaktaiAsmens duomenų apsaugaTeisinė informacijaVeiklos sritysKorupcijos prevencijaPranešėjų apsaugaAdministracinė informacijaPaslaugosNuorodos