PagrindinisNaujienos

Naujienos

Kokios Lietuvos kultūros tarybos tikimės?

2023 m. spalio 19 d.
Kokios Lietuvos kultūros tarybos tikimės? LKT konferencija 2023, V. Budrio nuotrauka

Šiemet spalio 3 d. vyko pirmoji Lietuvos kultūros tarybos (LKT) konferencija „Organizacijos žmonės – ekspertai ir ambasadoriai?“ Joje dalyvavo Lietuvos kultūros tarybos ir Regioninių kultūros tarybų nariai, ekspertai, administracijos darbuotojai ir svečiai iš užsienio – Švedijos menų tarybos generalinė direktorė Kajsa Ravin, 2015–2023 m. Slovakijos menų tarybos direktorius Jozef Kovalčik ir Airijos menų tarybos direktorė Maureen Kennelly.

Konferencijoje siekėme suburti į vieną erdvę visus LKT išplėstinės komandos narius ir sukurti saugią erdvę dalintis poreikiais, kurie kyla būnant šio tinklo nariu (-e). Jos dalyviai stengėsi atsakyti į klausimus, kokia yra LKT kaip organizacija? Kas sudaro jos narių tinklą? Kodėl tampama šio tinklo nariu (-e)? Ko nariai (-ės) tikisi iš organizacijos, o ko – organizacija iš savo narių?  

LKT konferencija 2023, V. Budrio nuotrauka

Šis susitikimas vyko LKT dešimtmečio veiklos minėjimo kontekste. Jis nebūtų įmanomas be pirmųjų jos narių – Lietuvos kultūros tarybos pirmininkės Dainos Urbanavičienės, ankstesnių kadencijų Tarybų narių, ekspertų ir buvusių darbuotojų tikėjimo LKT veikla ir pastangų. Apie LKT įkūrimo pradžią galite paklausyti mūsų tinklalaidėje „Kultūros ritmas“ ir perskaityti interviu.

Sėkmingai tarybų veiklai svarbus pasitikėjimas ir biudžeto augimas

Pirmojoje konferencijos dalyje trijų skirtingų institucijų atstovai pristatė savo šalies tarybų patirtis, kalbėjo apie viešojo sektoriaus institucijos kaip kultūros ir bendradarbiavimo ambasados sampratą, analizavo ekspertiškumo svarbą kultūros politiką įgyvendinančioje organizacijoje.

Švedijos menų tarybos generalinė direktorė Kajsa Ravin akcentavo, kad menų tarybos yra kultūros ekosistemos globėjos ir ambasadorės, kurių pagrindinis tikslas – kiekvienam prieinamas kokybiškas menas ir kultūra. Ji minėjo, kad menų tarybos gali kultūros bendruomenės pasitikėjimą įgauti būdamos atviros ir skaidrios, daug komunikuodamos apie tai, kaip priimami sprendimai dėl lėšų paskirstymo.

Kajsa Ravin, LKT konferencija 2023, V. Budrio nuotrauka

Ravin teigė, kad pernai Švedijos menų taryba pristatė naują ekspertavimo atrankos procesą, kuomet ekspertai nebeatrenkami pagal išankstinį sąrašą, o vyksta atviras konkursas, kuriame kultūros ir meno profesionalai užpildo anketas ir yra atrenkami pagal turimą patirtį ir kompetencijas. Ravin pabrėžė, kad Švedijos menų taryba daug dėmesio skiria ekspertų darbo grupėms, kuriose siekia įvairovės. Jose darbuojasi daug patirties ir žinių turintys lauko profesionalai bei ką tik mokslus baigę asmenys. Taip pat tarybai labai svarbios paraiškų formos, kurias pastaruoju metu stengiasi padaryti kuo paprastesnėmis, lengvai suprantamomis ir atliepiančiomis kultūros bendruomenės poreikius.

Jozef Kovalčik, LKT konferencija 2023, V. Budrio nuotrauka

Aštuonerius metus Slovakijos menų tarybos direktoriumi dirbęs Jozef Kovalčik teigė, kad taryba buvo įkurta visuomenės labui ir privalo turėti nepriklausomą sprendimų priėmimo procesą, kuriam labai svarbi diskusija tarp ekspertų. Šioje taryboje ekspertais dirba ir asmenys iš užsienio, dažniausiai Čekijos. Kaip vieną iš iššūkių jis matė tradicinių meno sričių rėmus, kai „bandant sutilpti į tam tikrą meno formą, galime netekti naujų projektų ir idėjų“. Jis minėjo, kad Slovakijos menų taryba turi įstatymiškai įvirtintą ne mažesnį nei 20 mln. eurų biudžetą, kuris kasmet gali didėti. Net 65 proc. lėšų tenka regionams, kuriuose gyvena daug menininkų ir veikia kultūros organizacijos, dėl to taryba neturi atskirų regionams skirtų programų, taip pat nefinansuoja Kultūros ministerijai pavaldžių įstaigų.

Maureen Kennelly, LKT konferencija 2023, V. Budrio nuotrauka

Airijos menų tarybos direktorė teigė, kad COVID-19 pandemija prisidėjo prie politikos formuotojų sąmonės lūžio, dėl kurio tarybai jau 2021 m. skirta 40 proc. daugiau lėšų (130 mln. Eur, palyginus su 80 mln. 2022 m.), jas išlaikant per visą 2021–2023 m. laikotarpį ir sumą toliau nuosekliai auginant (2024 m. tikimasi 150 mln. Eur dydžio tarybos biudžeto). Ji minėjo, kad 2023 m. tarybos biudžetą patvirtinusi Airijos kultūros ir meno ministrė Catherine Martin aptarė rekordinio biudžeto tikslus, kurie siejami su kūrybinės bendruomenės teikiama verte visuomenei ir jos pripažinimu. Dar daugiau, ministrė menų svarbą ir misiją susiejo su visuomenės įkvėpimu įsivaizduoti ir kurti geresnę ateitį. Kennelly akcentavo, kad ilgalaikiai tarybos tikslai didinti investicijas į vaikų ir jaunimo, ypač tų, kuriems labiausiai gresia skurdas, meninę programą; daugiau investuoti į įvairovės ir įtraukties iniciatyvas, siekiant užtikrinti, kad jose dalyvautų įvairūs žmonės, ypatingą dėmesį skiriant menininkams su negalia; finansuoti kuo daugiau festivalių ir meno centrų, esančių visoje šalyje, ne tik sostinėje; taip pat sudaryti sąlygas menininkams ir meno organizacijoms įgyti esminių gebėjimų, kad jos galėtų įgyvendinti klimato kaitos tikslus.

Apie LKT konferencijoje vykusias apvalaus stalo diskusijas skaitykite šioje publikacijoje.

LKT konferencija 2023, V. Budrio nuotrauka« Atgal
Struktūra ir kontaktaiAsmens duomenų apsaugaTeisinė informacijaVeiklos sritysKorupcijos prevencijaPranešėjų apsaugaAdministracinė informacijaPaslaugosNuorodos